Nasza witryna korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Dalsze przeglądanie strony oznacza ich akceptację.
ROZUMIEM

Skuteczna windykacja zadłużenia

Do kogo zwrócić się o pomoc celem odzyskania pożyczki? Mamy do dyspozycji kilka rozwiązań. Jednym z podstawowych schematów działania w takiej sytuacji jest wszczęcie postępowania sądowego lub skorzystanie z usług grup kapitałowych i firm zajmujących się regulowaniem zobowiązań finansowych. Warto jednak pamiętać, że skutecznym sposobem windykacji zadłużenia może okazać się również wynajęcie prywatnego detektywa.

detective-156647_640

Co zrobić, jeżeli dłużnik zwleka z uregulowaniem należności?

Najbardziej popularnym sposobem dochodzenia swoich praw jest skierowanie sprawy do sądu cywilnego. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wówczas musimy pamiętać, że koszty postępowania sądowego będą wynosić 5% przedmiotu sporu. Jest to opłata stosunkowa pobierana w sprawach związanych z regulowaniem zadłużenia. Cena procesu będzie zatem uzależniona od wysokości kwoty, o zwrot której się ubiegamy. Korzystanie z pomocy państwowych instytucji sądowniczych jest o tyle ryzykowne, że wydziały cywilne odpowiedzialne za windykację, obciążone są również wieloma innymi sprawami. Sądy cywilne rozwiązują sprawy z zakresu zatrudnienia, konflikty rodzinne, a także wszelkiego rodzaju sprawy dotyczące funkcjonowania administracji (między innymi w kwestiach ubiegania się o ubezpieczenie społeczne). Wobec tak dużego obłożenia sądów cywilnych, okres oczekiwania na ostateczne rozwiązanie sprawy może przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania. Złożenie pozwu sądowego jest zaledwie pierwszym krokiem w całym postępowaniu. Warto wiedzieć, że pozew powinien zostać opłacony jeszcze przed rozpoczęciem postępowania. W przypadku braku wpłaty, pozew nie zostanie w ogóle rozpatrzony. Celem postępowania sądowego jest uzyskanie pełnomocnego wyroku lub nakazu zapłaty, który zobliguje osobę zadłużoną do uregulowania należności. Dopiero nakaz sądowy opatrzony klauzulą wykonalności jest podstawą dla wszczęcia postępowania egzekucyjnego, którym zajmuje się komornik sądowy. Niestety żaden komornik, będący funkcjonariuszem publicznym, nie zainteresuje się naszą sprawą bez tytułu wykonawczego. Komornik nie zajmie się również badaniem przedmiotu powierzonej sprawy, ani nie rozstrzygnie o tym, czy pieniądze, których się domagamy faktycznie nam się należą. Oznacza to, że jedynym sposobem na odzyskanie długu z pomocą organów państwowych jest cierpliwe oczekiwanie na orzeczenie sądu.

finance-462986_640

Detektyw i windykacja

Jeżeli cenimy sobie swój czas i pieniądze, wówczas lepiej skorzystać z usług licencjonowanego detektywa, który zajmuje się sprawami swoich klientów w sposób zindywidualizowany. W przypadku windykacji zadłużenia, prywatny detektyw dysponuje całym zestawem skutecznych metod nacisku, prowadzących do dobrowolnego uregulowania należności. Wszystkie działania prowadzone są legalnie i w sposób zgodny w prawem. W przypadku kiedy niemożliwe jest polubowne uzyskanie zapłaty, wówczas detektyw może w naszym imieniu skierować sprawę do sądu i reprezentować nas przez cały czas trwania postępowania. Tym sposobem nasz udział w sprawie zostaje ograniczony do minimum, dzięki czemu nie jesteśmy zobowiązani do udziału w rozprawach. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego sprawa zostaje przekazana do kancelarii komorniczej, a nasz pełnomocnik czuwa nad prawidłowym przebiegiem postępowania egzekucyjnego.

Komentarze są wyłączone.