Nasza witryna korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Dalsze przeglądanie strony oznacza ich akceptację.
ROZUMIEM

Jak otworzyć własne biuro detektywistyczne?

usługi detektywistyczne

Prowadzenie działalności związanej z usługami detektywistycznymi staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Wynika to z faktu, że od kilku lat nie trzeba już przechodzić specjalnego szkolenia, które było zakończone uzyskaniem licencji. Nie oznacza to jednak, że każdy może swobodnie otworzyć biuro i prowadzić na własną rękę różnego rodzaju śledztwa. Najpierw trzeba przejść przez wszystkie procedury uprawniające do wykonywania tego zawodu i zapoznać się z normami prawnymi. Dlatego warto wiedzieć jakie warunki należy spełnić, nim zostanie się licencjonowanym detektywem.

Uzyskanie licencji na działalność detektywistyczną

usługi detektywistyczneWykonywanie działalności gospodarczej obejmującej usługi detektywistyczne wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem prawnym. Trzeba wiedzieć, że nie każdy może ubiegać się o licencję, chociażby ze względów zdrowotnych bądź nieuregulowanego zadłużenia. Zgłoszenie o wydanie odpowiedniego dokumentu składa się do Komendy Wojewódzkiej Policji, gdzie przeprowadzane jest specjalne śledztwo na temat kandydata. Sprawdzana jest jego karalność, zdolność do czynności prawnych oraz pozytywna opinia komendanta powiatowego. Poza wnioskiem każdy detektyw ma obowiązek odbyć szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych oraz wszelkich przepisów je regulujących, co dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku skutkuje wydaniem licencji uprawniającej do świadczenia usług detektywistycznych.

Otwarcie własnego biura, a brak licencji

detektywNegatywne rozpatrzenie wniosku wcale nie musi skutkować zakazem otworzenia własnego biura. Właściciel, jeśli nie bierze czynnego udziału w śledztwach, nie musi posiadać licencji wystawionej przez komendanta wojewódzkiej Policji. W zupełności wystarczy mu zgłoszenie do rejestru działalności detektywistycznej, prowadzonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych oraz wspólnik bądź pełnomocnik posiadający licencję. Osoba kierująca działalnością detektywistyczną może się wtedy skupić na prowadzeniu dokumentacji, przyjmowaniu klientów oraz rozdzielaniu spraw między uprawnionych pracowników. Ważne też, aby detektyw, tworząc wstępny cennik usług, nie zapominał o tym, że każde zlecenie będzie wymagało zupełnie innej ilości czasu oraz sprzętu do jego zrealizowania.

Wiele osób zastanawiając się nad otwarciem własnego biura detektywistycznego, ma wątpliwości co do regulacji prawnych oraz ewentualnych konsekwencji działań. Jako doświadczony detektyw z Łodzi mogę powiedzieć, że przechowując odpowiednią dokumentację oraz stosując się do przepisów, można świadczyć usługi najwyższej jakości. Jeśli posiada się predyspozycje do wykonywania takiego zawodu oraz wydana zostanie zgoda na uzyskanie licencji, to nie warto się dłużej zastanawiać nad otwarciem własnej działalności.

Komentarze są wyłączone.