Nasza witryna korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Dalsze przeglądanie strony oznacza ich akceptację.
ROZUMIEM

Nowinki technologiczne – z jakich najczęściej korzystają detektywi?

Myśląc o pracy detektywa mamy od razu przed oczami nowoczesne gadżety, dzięki którym stajemy się niemal super agentami pokroju Bonda. Rozwój dzisiejszej techniki, a także dostępność tego rodzaju urządzeń sprawia, że praktycznie każdy może nabyć detektywistyczny sprzęt, który pozwoli mu na nagrywanie i podsłuchiwanie. Tego typu rozwiązania rzeczywiście zdecydowanie ułatwiają pracę detektywa, jednak czy rzeczywiście tak jest, że taka działalność to tylko nowoczesny sprzęt, a jeśli tak, to jaki jest najpowszechniejszy? W dzisiejszych czasach, gdzie rynek elektroniki jest rozwinięty jak chyba żaden inny wybór jest ogromny.

Najpowszechniejsze są chyba urządzenia pozwalające na zdalne monitorowanie. Przy pomocy tego sprzętu można uzyskać obraz z miejsca w, którym została zamontowana kamera. Kamera używana podczas takich działań może być zarówno czarno-biała jaki i kolorowa. W przypadku zestawu pozwalającego na zdalne monitorowanie, w jego skład dość często wchodzi czujnik ruchu, który wyzwala nagrywanie. Nadajnik za pomocą, którego drogą radiową przesyłane są informacje zebrane przez kamerę oraz nagrywarka, na której zostaje zapisane zdobyte nagranie. Zaletą urządzeń tego typu jest ich duża mobilność i możliwość zastosowania w każdym miejscy a to głównie za prawo bardzo wydajnych akumulatorów montowanych w tego rodzaju sprzętach. Innym powszechnie stosowanym przez detektywów urządzeniem jest znany dziś już chyba wszystkim GPS. Urządzenie to montowane na przykład pod samochodem pozwala, na prześledzenie trasy pojazdu, a także na określenie pozycji osoby poruszającej się rzekomym autem.

W samochodach przez detektywów często są również instalowane minikamery. Ich największą zaletą jest ich rozmiar. Obiektyw minikamery jest praktycznie niewidoczny dla oka, a przy tym pozwala na bardzo dokładną rejestracje obrazu nawet z dużej odległości. Sama praca takiej kamery jest bardzo cicha, dzięki czemu nie ma ryzyka, że ktoś ją usłyszy. Niewielkie gabaryty pozwalają ją bez problemu zamontować w drzwiach samochodu czy kokpicie, a nawet w guziku. Taki rodzaj sprzętu pozwala choćby na zarejestrowanie schadzek w samochodzie, czy potwierdzenie podejrzeń dotyczących nielegalnego handlu, jak choćby w przypadku kierowców tirów sprzedających nielegalnie paliwo. Dość ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnie spreparowanego telefonu komórkowego, który pozwoli na swobodne odczytywanie wiadomości przychodzących na ten aparat w internecie. Zastosowanie tego rodzaju sprzętu przez detektywa jest jednak dość kłopotliwe, ponieważ ciężko jest niezauważalnie podmienić telefon tak by nikt się nie zorientował. Tego typu działania wymagają już współpracy z zleceniodawcą np. mężem, który wynajmuje detektywa, ponieważ posiada pewne podejrzenia wobec swojej żony. W tym wypadku dostarczenie takiego urządzenie jest o wiele prostsze, wystarczy posłużyć się pretekstem, że jest to prezent lub w przypadku gdy miało by to nie poskutkować uszkodzić telefon małżonki.

Oczywiście to nie wszystkie nowinki technologiczne przydatne w pracy detektywa, jednak detektyw jak każdy fachowiec nie zdradza do końca swoich sekretów. Wiadomym jest natomiast, że rynek urządzeń do posłuchu i nagrywania jest bardzo duży. W ofertach sklepów czy portali internetowych znajduje się wiele urządzeń wykorzystujących nowoczesną technologie, więc każdy mógłby znaleźć coś dla siebie i dostosowanego do swoich potrzeb, a przy tym zabawić się w detektywa. Jednak, kiedy decydujemy się na zakup takiego rodzaju sprzętu należy pamiętać, że polskie prawo normuje zasady posługiwania się takim sprzętem. Montować tego typu urządzenia możemy jedynie w przedmiotach bądź miejscach będących naszą własnością.

Komentarze są wyłączone.