Nasza witryna korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Dalsze przeglądanie strony oznacza ich akceptację.
ROZUMIEM

Niekonwencjonalne usługi detektywistyczne

Branża detektywistyczna, podobnie jak większość działalności komercyjnych, zdążyła ewoluować na przestrzeni ostatnich lat. Tego rodzaju usługi muszą dopasowywać się do naturalnych zmian zachodzących w życiu publicznym. Zmieniają się również potrzeby klientów, zatem wielu prywatnych detektywów otwiera się na coraz to więcej perspektyw. Niektóre związane są z przestrzenią internetową, a inne – z windykacją zadłużenia. Wbrew pozorom nie wszystkie działania śledczych opierają się na poszukiwaniu zaginionych osób lub rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. W zdecydowanej większości usługi detektywistyczne ograniczają się do pozyskania informacji lub zdobycia materiału biologicznego potrzebnego do przeprowadzenia odpowiedniego badania. Warto zatem wiedzieć, czego może podjąć się śledczy. 

Nie tylko śledztwo

uslugi detektywistyczne poszukiwanie sladowNasze biuro detektywistyczne mieści się w Łodzi i wykonujemy wiele niekonwencjonalnych zleceń, zatem zdecydowanie warto zmienić swoje myślenie o specyfice naszej pracy. Jedną z najciekawszych możliwości dzisiejszych detektywów zdecydowanie są czynności związane z cyberprzestrzenią. Profesjonalnie nazywa się to informatyką śledczą, opiera się na próbie odzyskania danych z wszelkiego rodzaju nośników (od kart pamięci przed pendrive’y, na twardych dyskach kończąc). Utracone pliki przydadzą się nie tylko podczas śledztwa, detektyw może też spróbować przywrócić dane na użytek prywatny. Kolejną ciekawą usługą oferowaną przez prywatnych śledczych jest badanie wariografem. Wykrywacz kłamstw (jak jest popularnie nazywany) nie działa dokładnie tak, jak przedstawia to kultura masowa, ale w wielu przypadkach można z dużym prawdopodobieństwem ocenić prawdomówność osoby poddanej badaniu. Bardzo interesującą perspektywą jest też wynajęcie detektywa do pozyskania materiału biologicznego w celu przeprowadzenia testów na ojcostwo. Nie każdy mężczyzna zrobi to dobrowolnie, a niekiedy sytuacja życiowa wymaga stuprocentowej pewności – w takiej sytuacji warto polegać na pracy profesjonalistów.

Czy detektyw podejmie się każdego zadania?

detektywNa tym etapie należy uświadomić sobie, że współpraca z detektywem ma pewne ograniczenia. Istnieją precyzyjne regulacje prawne, które jednoznacznie wyznaczają zakres kompetencji prywatnych śledczych. W świetle polskiego prawa osoba wykonująca tego typu zawód może zbierać, przetwarzać czy przekazywać informacje o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Przepisy te mówią wyraźnie, że detektyw nie ma prawa wchodzić w pole działania dostępne jedynie organom władzy i instytucji państwowych – może zatem współpracować z policją, ale nie może wchodzić w zakres kompetencji policjantów. Co więcej, pozyskane w trakcie wykonywania zlecenia informacje o danych osobowych muszą ulec zniszczeniu niezwłocznie po zakończeniu sprawy. Na końcu dobrze zaznaczyć jeszcze jedno ograniczenie. O ile system lokalizacji satelitarnej wydawałby się jednym z podstawowych narzędzi używanych przez detektywów, to niestety od 2013 roku nie jest to legalne. Lokalizatory GPS zostały uznane za środek techniczny zastrzeżony wyłącznie dla służb specjalnych oraz policji. Nasze usługi detektywistyczne w województwie łódzkim odznaczają się całkowitym profesjonalizmem. Doskonale zdajemy sobie sprawę z ograniczeń prawnych, lecz dysponujemy wiedzą, dzięki której funkcjonowanie firmy jest zarówno legalne, etyczne, jak i w pełni skuteczne.

Komentarze są wyłączone.