Nasza witryna korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Dalsze przeglądanie strony oznacza ich akceptację.
ROZUMIEM

Informatyka śledcza i odzyskiwanie danych

Informatyka śledcza to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauk sądowych. Postępująca komputeryzacja sprawia, że gromadzenie danych, czynności komunikacyjne i operacje finansowe odbywają się w znakomitej większości za pośrednictwem przestrzeni wirtualnej i nowych technologii. Stwarza to niespotykane dotąd możliwości popełniania przestępstw i stosowania nielegalnych praktyk, które uderzają w systemy przechowywania informacji, zaburzają realizowanie bezgotówkowych transakcji płatniczych, a także naruszają prawa autorskie i zasady uczciwej konkurencji rynkowej.

Czym zajmuje się informatyka śledcza?

Do podstawowych zadań osób zajmujących się działalnością z zakresu informatyki śledczej należy: odzyskiwanie i wyszukiwanie informacji, analiza treści rozmów prowadzonych za pośrednictwem różnego rodzaju urządzeń i komunikatorów, wyszukiwanie i analiza danych zabezpieczonych przed odczytaniem oraz gromadzenie elektronicznego materiału dowodowego.

Profesjonalne odzyskiwanie danych umożliwia przywrócenie informacji utraconych na skutek usterek technicznych urządzeń, ale także treści usuniętych w wyniku celowych działań. Zakres tego rodzaju usług obejmuje komputerowe dyski twarde, pamięci zewnętrzne, płyty CD i DVD, a także karty sim, telefony komórkowe i smartfony. Usługi realizowane są także w związku z utratą danych przechowywanych w serwisach społecznościowych, wyszukiwarkach internetowych, na dyskach w chmurze i poczcie elektronicznej.

Praca detektywistyczna z zakresu informatyki śledczej okazuje się nieocenionym wsparciem w sprawach związanych z defraudacją środków finansowych, łamaniem prawa pracy i kradzieżą danych. Analiza zasobów informacyjnych jest narzędziem wykorzystywanym również w przypadku szpiegostwa przemysłowego, naruszania prawa autorskiego i nielegalnego pozyskiwania danych osobowych. Poza tym informatyczne techniki śledcze stanowią coraz częściej uzupełnienie konwencjonalnych metod. W zakresie przestępstw biznesowych, kradzież i usuwanie danych towarzyszy zazwyczaj działaniom mającym na celu osłabienie rynkowej pozycji firm oraz instytucji publicznych. Tego rodzaju praktyki stosowane są najczęściej przez nielojalnych pracowników lub konkurencyjne podmioty gospodarcze. W przypadku tego rodzaju mechanizmów najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie skutecznych działań z wykorzystaniem nowoczesnych metod informacyjnych. W sprawach prywatnych i cywilnych odczytanie utraconych zapisów może decydować o kwestiach uczciwości małżeńskiej, podwójnej tożsamości osób czy związkach z działalnością przestępczą.

Analiza treści rozmów, korespondencji i komunikatów publikowanych w serwisach społecznościowych może dostarczyć informacji niezbędnych do ustalenia okoliczności związanych z ucieczkami nieletnich czy zaginięciem członków najbliższej rodziny. Informatyka śledcza służy także rozwiązywaniu spraw kryminalnych, a jej uniwersalne metody stanowią doskonałe uzupełnienie oferty detektywistycznej.

Komentarze są wyłączone.