Nasza witryna korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Dalsze przeglądanie strony oznacza ich akceptację.
ROZUMIEM

Detektyw – Sherlock Holmes czy wprawny obserwator?

Dźwięk słów „prywatne śledztwo” kojarzy się z obrazem detektywów wyniesionym z książek czy oglądania filmów kryminalnych. Kultura popularna wprawdzie sugeruje bardzo konkretny wizerunek osób zajmujących się tą profesją, niestety rzadko kiedy jest on zgodny z prawdą. Warto zrozumieć, z czym dokładnie wiąże się współpraca z detektywem i, co ważniejsze, zdać sobie sprawę z tego, w jakich sytuacjach będzie ona pomocna. 

Na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na popularność osób wykonujących tego typu usługi. W każdym większym mieście można znaleźć przynajmniej jedno biuro, w którym pracuje prywatny detektyw. Nie ma zatem znaczenia, czy chodzi o Łódź, Warszawę, Kraków czy inne miejscowości. Współpraca z prywatnymi śledczymi nie jest – wbrew temu, co sugerują współczesne seriale – niebezpieczna, każdy może ją podjąć bez żadnego ryzyka. Obszary, na jakich działa nasza firma, to województwo łódzkie oraz śląskie.

Na czym polega specyfika pracy detektywa? 

detektywPodstawowy mit, jaki należy obalić, to przekonanie o możliwości porozmawiania z osobami zajmującymi się wykonywaniem usług detektywistycznych w biurze czy siedzibie firmy. W takim miejscu spotkać można jedynie samego właściciela. To najczęściej on przeprowadza rozmowy z klientami i dba o odpowiedni wizerunek swojego przedsiębiorstwa. Sami detektywi starają się, aby nikt nie kojarzył ich z tym zawodem. Dekonspiracja może zaważyć na niepowodzeniu całego zlecenia. Praca w terenie, która bardzo często polega na rozmowach z obcymi, czy nawet próbie zdobycia ich zaufania, wymaga całkowitej tajności. Jakimi jeszcze cechami powinien odznaczać się detektyw? Dedukcyjne myślenie, z którym zwykle utożsamiamy tę profesję, jest zdecydowanie pożądane. Umiejętność kojarzenia faktów i łączenia poszlak w oparciu o własną intuicję i ocenę prawdopodobieństwa to atuty pozwalające na rozwikłanie nawet najtrudniejszych spraw. Nie bez znaczenia będzie też zdolność adaptowania się do nieznanego środowiska, żeby pozostać niewykrytym czy korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych – takich jak drony.

W jakich okolicznościach decydujemy się na detektywa?

slady daktyloskopijneZ pewnością wiele osób zastanawia się, jak dostosowuje detektyw cennik do wykonywanych usług oraz oczekiwań klientów. Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, wszystko zależy od stopnia trudności zadania, czasu, jaki trzeba na nie poświęcić i dostępnych możliwości. Niektóre sprawy wykonuje się w kilka dni, inne zajmują tygodnie. Przekłada się to oczywiście na kwestie finansowe. Jeśli zależy nam na współpracy z takim profesjonalistą, to musimy być przygotowani na indywidualną wycenę. Zdecydowana większość zleceń detektywistycznych polega na zbieraniu materiału dowodowego, który klient planuje wykorzystać podczas rozprawy sądowej. Może to być sprawa rozwodowa, ubieganie się o swoje prawa czy oszustwo finansowe. Drugie miejsce zajmują zadania zlecane przez klientów podejrzewających swoich partnerów o zdradę. To oczywiście tylko przykłady, jednak ich zwiększona częstotliwość powoduje, że są to zdecydowanie najczęstsze sytuacje. Innymi sprawami może być chęć odnalezienia zaginionego członka rodziny, sprawdzenie uczciwości potencjalnego kontrahenta, zdobycie trudno dostępnych dokumentów czy zdjęć lub nagrań. W podobnych sytuacjach zawsze lepiej zdać się na doświadczonych fachowców, niż próbować własnych sił, bo zawsze istnieje ryzyko pogorszenia sytuacji.

Komentarze są wyłączone.